Categorii
Site-uri recomandate
Pariuri sportive online
Camere supraveghere
Poker Online
Anunturi gratuite de mica publicitate
Bonus Pariuri Sportive - Pariuri Sportive online din Romania
Oferte Litoral
Inchirieri auto
Implant dentar, clinica stomatologica romano-franceza
Sports Cars
Implants dentaires
Implanturi dentare Bucuresti
Anvelope - de sezon la preturi promotionale
Cadouri
Traduceri - birou traduceri autorizate, traduceri legalizate, apostile si supralegalizari
Piscine - constructii piscine si magazin intretinere piscine
Incarcator baterii laptop - Accesorii laptop
Cabinet stomatologic Timisoara - implanturi dentare, endodontie, estetica dentara
O absenţă cu tîlc
Agitaţie mare. Întîlniri de taină, repede dezvăluite – „moguli” cu candidaţi, moguli cu moguli, candidaţi cu foşti candidaţi. Înţelegeri solemne: „Jos Băsescu”, care e „scelerat, cretin şi comunistoid”. (Patricius dixit.) Război total contra „dictatorului” care „a nenorocit ţara” (periclitînd afacerile „mogulilor”). Sus, ca un soare, străluceşte marele plan – „proiectul Johannis”. Minunat!
Dar unde-i neamţul-miracol, Johannis, neamţul bun, neamţul eficient, neamţul civilizat, pe scurt, neamţul-neamţ? Nu e. Lipseşte. E în străinătate. De vreme ce avem „proiectul Johannis”, ce nevoie am mai avea de Johannis în carne şi oase? După ce totul se va aranja, miracolul va catadixi să vină pe fotoliul de prim-ministru gata pregătit- ni se spune.
Absenţa aceasta ar trebui să aibă tîlc chiar şi pentru cei care nu au prea multă încredere în Băsescu. Izbăvitorul de care se pare că atîrnă antanta PSD-PNL-UDMR, care are şanse bune să-l dărîme pe Băsescu, promiţînd linişte şi democraţie, absentează. Nu numai că nu participă la discuţiile despre viitorul guvern pe care l-ar putea conduce, ori la principiile programului de guvernare pe care va trebui să le aplice, dar aproape că nu există. Oare, dacă va deveni prim-ministru, îl vom vedea? Îl vom auzi? Va avea opinii? Idei? Ticuri? Sau va fi etern tot în străinătate, iar noi vom rămîne etern cu Geoană, Antonescu, mogulii, tonomatele şi alţii eiusdem farinae?
Comentarii (14)
- 30.11.2009 | zaboo a scris:
Johannis asta e un soi de fata morgana... asa o sa ramana si dupa ce va fi fost "votat la pachet" impreuna cu tantalaul geoana de cei cativa mahniti care "mai pun botul",,, Ghinionul lor - cand vor constata ca "pe afara e vopsit gardul si inauntru e leopardul" - va coincide, trist, cu al nostru - din secunda in care ne vom uita, neputinciosi, cum joaca patriciu tontoroiul pe mormantul democratiei din Romania... Atunci regretele vor fi tardive si nimic, niciodata, nu ne va mai aduce pe drumul la care am sperat :( Si daca ASTIA sunt romanii, atunci mi-e sila sa mai spun ca sunt cetatean roman!
Va rugam nu folositi diacritice! Intrucat nu toate sistemele de operare au acelasi tip de diacritice, textele pot aparea cu semne grafice care sa le distruga coerenta. Va multumim! - 28.11.2009 | Danut a scris:
Trebuie sa fii tampit sa atragi intr-o cursa prezidentiala un eventual primministru. Domnul Cornea, si asa se fac prea multe promiosiuni ce nu tin de portofoliul presedintelui. Ce sa spuna Johannis? Daca va fi primministru desemnat va avea ocazia sa spuna intr-un program de guvernare, daca nu va avea sansa sa fie priministru nu va spune. Ce e greu de inteles? Sau dumneavoastra chiar vreti sa insultati inteligenta acestui popor? Cum ar fi sa terfelesca presa un om, care inca n-are nicio vina, pentru ca a facut un dezacord gramatical? Eu cred ca azi presa e in stare.
Va rugam nu folositi diacritice! Intrucat nu toate sistemele de operare au acelasi tip de diacritice, textele pot aparea cu semne grafice care sa le distruga coerenta. Va multumim! - 28.11.2009 | radu a scris:
Mi se pare halucinanta negocierea unei aliante de guvernare la care premierul desemnat sa participe. Nu pot exista decit doua explicatii: dl Johannis, in loc sa fie neamtul corect si gospodar, este atit de incompetent incit nu poate organiza un guvern ori atit de santajabil incit nu are niciun cuvint de spus in programul si compunerea guvernului sau - varianta a doua - dl Johannis nu face parte a proiectului omonim, nu are nicio intentie de a deveni premier in aceasta conjunctura, dar - din motive care iar pun sub semnul intrebarii onorabilitatea sa - nu este decis sa se lepede de el inainte de alegerea viitorului presedinte. Oricum ar fi, modelul premier propus prin proiectul Johannis seamana tot mai mult cu cel al "tehnocratului" Vacaroiu din 1992.
Va rugam nu folositi diacritice! Intrucat nu toate sistemele de operare au acelasi tip de diacritice, textele pot aparea cu semne grafice care sa le distruga coerenta. Va multumim! - 28.11.2009 | Leonidas a scris:
Ioane, subscriu, mai bine de atat nici eu nu puteam sa scriu, acelasi sentiment ma incearca si pe mine in Timisoara, cand in 16 spre 17 mi-a murit colegul si prietenul meu Sorin Leia sfasiat de cainii securitatii pe treptele Catedralei Metropolitane din Timisoara cand a sarit in apararea acelor copii care se aflau acolo si cand securistii lui Nicolae Corneanu puneau stapanire pe catedrala, acei tineri fiind macelariti iar acele momente EU cat si alti romani nu le vom putea uita niciodata doar primarul Ciuhandu, reprezentantul mafiei tiganesti pare ca a uitat-o cu desavarsire. Romani, mergeti la vot pe 6 decembrie sa scapam de Hienele bolsevice definitiv din viata noastra.
Va rugam nu folositi diacritice! Intrucat nu toate sistemele de operare au acelasi tip de diacritice, textele pot aparea cu semne grafice care sa le distruga coerenta. Va multumim! - 28.11.2009 | fifiver a scris:
DonS scuze dar...am senzatia ca esti un idiot interesat;pacat ca sint atit de multi ca tine.
Va rugam nu folositi diacritice! Intrucat nu toate sistemele de operare au acelasi tip de diacritice, textele pot aparea cu semne grafice care sa le distruga coerenta. Va multumim! - 28.11.2009 | marius a scris:
nu stiu de ce, dar sunt aproape sigur ca va castiga Basescu. chestia asta cu "gresarea" copilului am impresia ca salta procentul lui Basescu. Doamne-ajuta!
Va rugam nu folositi diacritice! Intrucat nu toate sistemele de operare au acelasi tip de diacritice, textele pot aparea cu semne grafice care sa le distruga coerenta. Va multumim! - 27.11.2009 | livia a scris:
Asistam la scenarii care sa pacaleasca pe romanii creduli.
Va rugam nu folositi diacritice! Intrucat nu toate sistemele de operare au acelasi tip de diacritice, textele pot aparea cu semne grafice care sa le distruga coerenta. Va multumim! - 26.11.2009 | DonS a scris:
Jalnica oficina Basesciana a ajuns si acest ziar, pentru care , pe vremuri, stateam la coada si asteptam apoi cu infrigurare sa-l citesc. Dle Cornea, sunt sigur ca faceati la fel. Va intreb sincer, nu va e rusine sa va faceti de ras , saptamana de saptamana. Asa de rau va duce mintea, de la Platon la basescu ! Inca odata regretele mele sincere!
Va rugam nu folositi diacritice! Intrucat nu toate sistemele de operare au acelasi tip de diacritice, textele pot aparea cu semne grafice care sa le distruga coerenta. Va multumim! - 26.11.2009 | Ioan a scris:
Am 42 de ani. Am trait lovitura de stat din decembrie si mineriadele. In 1996 am jucat hora in Piata Universitatii. Am sperat si am obosit sperind. Trec uneori pe la Cimitirul eroilor revolutiei si aprind cite o lumanare. N-am votat in primul tur. Aseara, mogulii de la Ora de Foc mi-au confirmat inca o data, apasat, ca "istoria, face pipi pe noi". L-am vazut pe Patriciu si am auzit proferarile lui la adresa lui Basescu. L-am auzit apoi pe Vantu spunand ca Iliescu a fost cel mai bun presedinte si Nastase cel mai bun premier din 90 pina azi. De cealalta parte, singulara, dar nu stinghera, ci demna si curajoasa, am urmarit-o pe Andreea Pora si m-am bucurat vazind ca normalitatea gandului si a atitudinii n-au pierit. Dar nu pot sa nu marturisesc ca am ramas buimac si dus pe ginduri auzind cu cita duioasa familiaritate a rostit Patriciu numele lui Andrei Plesu. (Ca sa nu mai vorbesc de bulversarea sufleteasca in care ma simt impins ori de cite ori il ascult, in vremea din urma, pe Dinescu, acest tip dimbovitean de dizidenta.) M-as bucura sa aflu ca Andrei Plesu, o personalitate spre care noi cei tineri privim cu incredere, ca spre un reper cultural si etic, e de data aceasta... in Piata Universitatii. Şi chiar de nu va fi, descumpanit candva de prezenta in agora politicii, un dascal, golan renascut, va merge, de data aceasta, la vot. Sunt oameni care merita incurajati si oameni care trebuie descurajati. Am inteles acum ca sunt momente cind e bine sa alungam lehamitea personala macar pentru a fi alaturi de cei ce stiu sa lupte impotriva minciunii. A fi si a ne sti impreuna pe cale e poate mai mult decit a invinge. Felicitari si multumiri Andreei Pora.
Va rugam nu folositi diacritice! Intrucat nu toate sistemele de operare au acelasi tip de diacritice, textele pot aparea cu semne grafice care sa le distruga coerenta. Va multumim! - 26.11.2009 | Gladiatorul a scris:
Dupa amplul tremolo din glasul coconasului Dinu Patriciu, am senzatia ca daca nu ne trezim, nici nepoteii nepoteilor nostri nu vor trai decent, intr-o tara civilizata. Johannis, o himera.
Va rugam nu folositi diacritice! Intrucat nu toate sistemele de operare au acelasi tip de diacritice, textele pot aparea cu semne grafice care sa le distruga coerenta. Va multumim! - 26.11.2009 | Liviu din Timisoara a scris:
Dar credeti ca au ei nevoie de Johannis mai mult decat sa-l fluture ? Ei ei ei ... sunt curios ce fatza or sa faca cei din PNL cand vor vedea rezultatul lor la viitoarele alegeri ....
Va rugam nu folositi diacritice! Intrucat nu toate sistemele de operare au acelasi tip de diacritice, textele pot aparea cu semne grafice care sa le distruga coerenta. Va multumim! - 26.11.2009 | ene a scris:
Nu e nici un talc!!!Absenta "neamtului" face parte din strategia lor de campanie si de a prelua puterea(?) De ce sa-i fie sifonata scrobeala inainte??? Talcul trebuie cautat altundeva! De exemplu, a calculat cineva cam cat valoreaza ce-a mai ramas de vandut?Romgaz,sare,electrica,posta?Cam cat valoreaza astea sau cam cat dau "investitorii" o sa ne ajunga sa ne taram o perioada. Asta apropo de zvonul din ziarele rusesti ca "prostanacul" va rezilia contractul cu FMI. Oare "rusii "de unde stiu asta??? sau poate Nastase o sa dea inapoi "poporului" cele 600 milioane de la Patriciu pentru Midia??Nimeni nu spune nimic???
Va rugam nu folositi diacritice! Intrucat nu toate sistemele de operare au acelasi tip de diacritice, textele pot aparea cu semne grafice care sa le distruga coerenta. Va multumim! - 26.11.2009 | denisa a scris:
Johannis preia casa "la cheie". E evident faptul ca "Johannis" e cuvantul magic pentru alianta PSD-PNL, au ei grija ca noi sa il auzim zilnic, cu el sa adormim, cu el sa ne trezim, urmarindu-se astfel inrosirea zonei portocalii de pe harta votului. Johannis e doar nada pentru ardeleni, ca ceilalti sunt prinsi deja in plasa rosie, urat mirositoare. Ramane de vazut cat si cum gandeste poporul: oare uita si iarta sau va taxa lacomia?
Va rugam nu folositi diacritice! Intrucat nu toate sistemele de operare au acelasi tip de diacritice, textele pot aparea cu semne grafice care sa le distruga coerenta. Va multumim! - 26.11.2009 | Alain a scris:
Dar nici nu e nevoie ca Johannis sa fie prezent. Va mai aduceti aminte de celebra recomandare "dormi linistit, FNI vegheaza ....?". Exact asa se intampla si acum: Johannis a fost trimis intr-un concediu de odihna, dupa stresanta perioada anterioara ca primar, iar sacalii psd + pnl exercita ei muncile prim-ministrului Johannis. I-au trimis deja telegrama: Stai linistit si odihneste-te, coalitia grivco guverneaza pentru tine. Mai ramane insa o mare problema: electoratul va fi in continuare sub hipnoza cuvintelor goale, rostite patetic de un geoana sau antonescu, sau se va fi desteptat, precum boxerul pe ring dupa ce a primit o lovitura sub centura??? Aceasta e intrebarea. Raspunsul e la tine, draga alegator, nu-ti risipi sansa de a scapa de corupti si de comunisti precum iliescu, geoana, hrebe, voiculescu, vantu si, ultimul pe lista, patriciu(se da el liberal dar s-a imbogatit prin concubinajul murdar si incestuos cu iliescu)
Va rugam nu folositi diacritice! Intrucat nu toate sistemele de operare au acelasi tip de diacritice, textele pot aparea cu semne grafice care sa le distruga coerenta. Va multumim!
De acelasi autor
...
De unde să ia naştere o cultură politică de fond la aceia pentru care Internetul e zeu, televizorul ...
E vremea să ne trezim din coşmarul televizat şi să rostim răspicat câteva evidenţe. Nu, ...
Popoarele şi societăţile nu se conduc după raţiune şi analize economice şi sociale. ...
Nimic nu poate fi mai grav, în acele zile tensionate şi confuze, decât un limbaj nepotrivit din partea ...
Toate articolele (327)
Sub lupa comentatorilor
Editie online | Andreea Pora
Optiunile lui Ponta: barbat de stat sau coleg de istericale cu Antonescu
Discursul lui Ponta a fost doar inceputul schimbarii de strategie. PSD a simtit ca introducerea lui Ungureanu in jocul ...
Editie online | Dan Tapalaga
Secta Anti, Victor Ponta si noul sau chip
In ziua ciudatei rasuciri a liderului PSD, Victor Ponta, merita sa va pierdeti, seara, cateva ore din viata pentru a urmari ...
Editie online | Vlad Mixich
Mihai Razvan Ungureanu si capcana cuvantului sau favorit
E ca atunci cand, dupa 5 ore petrecute la o nunta zgomotoasa, poti asculta linistea: aceasta este senzatia cu care am ...
Editie online | Tia Şerbănescu
„Calendarul accelerat” fiind respectat avem un nou guvern votat în plenul Camerelor unde USL, fidelă ...
Editie online | Horațiu Pepine
Parlamentarismul românesc ar putea renaște
În ședința de învestitură a noului cabinet, cei doi protagoniști, Mihai Răzvan Ungureanu ...
Recomandarea editorilor
Editie online | Andreea Pora
Ungureanu, motiv de divorţ între Ponta şi Antonescu
Daca ne raportam la mizerabila viata politica si la cum se creiona in prima faza Guvernul Ungureanu, finalul este ...
Editie scrisa | Rodica Palade
A ajuns cel mai hulit dintre toţi premierii pe care i-a avut România în ultimii 22 de ani, deşi ...
Editie scrisa | Andrei Cornea
...
Editie scrisa | Cosmin Alexandru
Asistăm la o pervertire galopantă a realităţii celei mai mundane, în care publicul devine captivul ...
Editie scrisa | Andrei Cornea
De unde să ia naştere o cultură politică de fond la aceia pentru care Internetul e zeu, televizorul ...
Subiectele zilei
Discursul lui Victor Ponta din parlament, prilejuit de votul pentru investirea noului guvern, ...
Cabinetul Ungureanu a depus juramantul. Basescu: Numele noului premier era cunoscut de multa vreme
Numele noului premier era cunoscut de multa vreme, atat de mine, cat si de fostul prim-ministru ...
"L-am rugat pe dl. Ponta sa vorbeasca in Parlament in numele USL, dar nu am vorbit ...
PNL, deranjat de discursul lui Ponta. Liberalii s-au adunat in sedinta
Discursul lui Victor Ponta de la investirea guvernului Unugureanu, i-a nemultumit pe liberali, ...
In discursul tinut in fata Parlamentului, Victor Ponta a intins mina cabinetului Ungureanu, ...












